Albánie - Severní Makedonie

"Divoká příroda, panenské pláže, balkánská kuchyně"

Albánie - S. Makedonie

termín 

14. 5. - 28. 5. 2023

minivanem

15 dní

cena 44 900 Kč

Albánie - S. Makedonie

termín 

8. 6. - 19. 6. 2023

letecky

12 dní

cena 44 900 Kč

Albánie

termín 

neurčeno

8 dní, letecky

cena 37 900 Kč

Albánie
Albánie
000750.jpg

napište si o podrobný program zájezdu

Poznávací zájezd

Představujeme vám první dvě evropské destinace TAM TAM travel – Makedonii a Albánii. Po exotických destinacích ve Střední a Jižní Americe, v Polynésii, Austrálii, Novém Zélandu, Japonsku a Rusku jsme se rozhodli zařadit část Makedonie a Albánii. Proč? Protože tyto země jsou cestovatelsky velmi zajímavé, a zatím i turisticky méně navštěvované. A i tady si dojedete pro „opravdové zážitky“. 

Dobrodružství začíná

Turistický ruch v evropských zemích narůstá závratnou rychlostí. Dříve poklidná místa a destinace zažívají obrovský boom a nápor turistů. Dnes není lehké najít místo, kde budete mít klid a pohodu. Makedonii se většina turistů vyhne kvůli tomu, že nemá moře. Albánie je zase pro většinu lidí daleko. Přeci jenom ujet 2.000 km jedním směrem není pro každého. A také špatná pověst v cestě do Albánie spoustu turistů a cestovatelů odradí. Ti, kteří se nenechají zastrašit, a do Albánie se přeci jen vydají, se zamilují jednou provždy. Albánie nabízí panenské pláže, neprobádané hory s čistými bystřinami, vodopády a úchvatné horské výhledy, historická města a památky na seznamu UNESCO, koupání v řekách a jezerech. Když k tomu přidáte výbornou balkánskou kuchyni, s čerstvým sýrem nebo mořskými plody, nemůžete se v Albánii cítit o nic hůře než v jiných destinacích Středozemního moře. A jako bonus srdeční Albánci, kteří jsou vždy ochotni turistům a návštěvníkům nabídnout pomocnou ruku. Nevýhodou v Albánii je snad jen jazyková bariéra. Ale i to se v Albánii velmi rychle mění, a anglicky se domluvíte více než jinde v Evropě.

A kam se tedy na zájezdu Makedonie + Albánie vypravíme, a co s námi všechno zažijete a uvidíte? Podívejte se do našeho programu a budete mile překvapeni jeho rozmanitostí.

Součástí poznávacího zájezdu 

zahrnuto v ceně zájezdu:

Letenka Praha – Tirana – Praha (s přestupem)

doprava minivanem po celou dobu zájezdu dle programu zájezdu

11 x ubytování ve dvoulůžkových pokojích se snídaněmi v hotelích kategorie 3 – 5*

lehátko se slunečníkem na pláži Livadh

4 x oběd (tradiční restaurace Berat 

tradiční restaurace Galičnik

tradiční oběd u Miry Muka v Peshtan

tradiční oběd v restauraci v Livadh)

1 x ochutnávka albánských sýrů a vína

trek v NP Theth s průvodcem

průchod a koupání v kaňonu řeky Osumi s průvodcem průchod a koupání v kaňonu Langarice s průvodcem

uvítací sklenka albánského vína v Tiraně

vstup do termálních pramenů Bënjë

trek na Govedarnik s průvodcem

výlet lodí po jezeře Ohrid

rafting na řece Vjosa

výlet lodí po plážích u Livadh

vstup k jezírku Modré oko (Blue Eye) 

vstup do archeologického naleziště Butrint (UNESCO) pěší výlet na pláž Gjipe 

prohlídky měst Berat + Gjirokastër

prohlídka starého města Himarë

český průvodce po celou dobu pobytu (neletí z/do Prahy)

pojištění CK proti úpadku, cestovní pojištění.

 

v ceně zájezdu není zahrnuto:

stravování (pokud není uvedeno v programu)

fakultativní výlety mimo program

Testy PCR a jiné restriktivní opatření, pokud je vlády jednotlivých zemí budou vyžadovat (včetně návratu do ČR)

Cestovní pojištění proti stornu zájezdu nebo nemoci si můžete sjednat zde.

Cestovní kancelář není zodpovědná za restriktivní opatření jednotlivých zemí, která se mohou měnit před i během zájezdu.

Nejlepší zážitky tohoto zájezdu

Trek v Národním parku Theth

Nedaleký vodopád se nachází necelou hodinku chůze z Theth, a nabízí nejen krásnou podívanou, ale pro otužilce i příjemné koupání v překrásné přírodě. Od vodopádu budeme pokračovat po turistické cestě, někdy i korytem řeky Theti až do vesnice Nderlysaj (cca 2 hod. chůze). Zde se zastavíme na vykoupání v Kamenných lázních. Dále pokračujeme hodinovým trekem až k vodopádu Modré oko. Jen ti největší otužilci se vykoupají v křišťálově čistém jezírku o teplotě 5°C. Z vesnice Nderlysaj se necháme zpět do Thethi odvést v terénních džípech (cca 1 hod. jízdy). 

Národní park Mavrovo

Serpentiny vyšplháme od jezera Mavrovo dále do NP Mavrovo a okolních hor. Dopoledne budeme projíždět autem po horách se zastávkami na fotografování. Po obědě vylezeme na horu Govedarnik, jejíž vrchol se nachází na ve výšce 2.040 m. n. m. nad horskou vesnicí Galičnik. Trek je nenáročný, vede po značené turistické značce. Nahoru a dolu zabere cca 3,5 hod. Pokud se nebudete chtít treku zúčastnit, počkáte ve vesnici Galičnik, kde můžete objevovat tradiční makedonskou kulturu a zvyky.

Tradiční oběd v Galičniku

Po staletí žili v Galičniku a okolí pastevci. Dělá se tu ten nejlepší makedonský ovčí sýr. Během oběda ochutnáte bílý balkánský sýr a žlutý Kaškaval. Nebude chybět tradiční pleskavica s houbami, opečené lilky a samozřejmě makedonské víno Tikveš.

Podvečerní projížďka po jezeře Ohrid

Hodinová plavba po jezeře se zastávkami na fotografování a koupání. Nejkrásnější výhledy na město jsou z hladiny jezera. Vychutnejte si romantický západ slunce při sklence dobrého makedonského vína. 

Berat

Pokud byste se někde v Albánii chtěli cítit jako na Balkánu, tak je to právě město Berat. Nádherné historické město“ kterému se přezdívá Město tisíce oken. Tady se můžete procházet historickými úzkými uličkami, popíjet výbornou kávu, dát chlazené albánské pivo a zajít na některou z místních specialit. Přitom se kochat nádhernými výhledy na okolní hory a řeku Osumi, a přemýšlet o tom, jak bude vypadat zítřejší koupání a průchod Osumským kaňonem. Vzhledem k tomu, že se v Beratu za stovky let jeho dějin vystřídaly různé mocnosti a státní útvary s vlastními náboženstvími a kulturami, dochoval se zde nemalý počet historických památek, díky nimž je Berat v celé Albánii dobře známý a jeho historické centrum patří pod ochranu UNESCO.

Průchod a koupání v kaňonu Osumi

Jeden z nejkrásnějších kaňonů v Albánii se nachází u města Čorovoda (Corovode) na řece Osumi. Jeho délka je 12 km, jezdí se na raftech, na kajacích a v létě se prochází pěšky. Řeka protéká soutěskou, místy úzkou jen 2 m. Čeká vás dobrodružná procházka nádhernou krajinou. Kaňon řeky Osumi je prozatím méně navštěvovanou atrakcí v Albánii, protože není snadné se sem dostat. Nebude to ovšem trvat dlouho, v loňském roce se začala stavět nová silnice.  Na místě se převlékneme do plavek, můžete mít i triko do vody, nazujeme boty do vody, věci odložíme do nepromokavých pytlů, a vyrazíme na 3 km dlouhou cestu proti proudu řeky Osumi. Při návratu zpět se místy necháme unášet proudem vody. Vše záleží na momentálním stavu vody. 

Termální prameny v BËNJË 

Po dlouhé cestě z Makedonie do Albánie jistě oceníte koupel v termálních pramenech. Při koupání se z jezírka odkrývá úžasný pohled na okolní hory. Díky teplotě okolo 40 °C je možné se tu koupat po celý rok. U přírodních pramenů je jakési přírodní koupaliště, přírodní jezírka, kde vyvěrá teplá voda. Místní lidé věří tomu, že voda léčí a pomáhá při kožních a žaludečních problémech a prospívá kostem. Prameny jsou součástí řeky Langaricë, která o kousek dál na sever protéká stejnojmenným kaňonem. V nedalekém občerstvení si můžete dát chlazené pivo nebo espreso.

Průchod kaňonem LANGARICË

Další z nádherných albánských kaňonů. Výška jeho stěn vám sebere dech. I tady si věci zabalíme do nepromokavých pytlů a vydáme se na dvou hodinové dobrodružství v kaňonu. Průchod není fyzicky náročný, nešplhá se. Plavat budeme místy, podle aktuálního stavu vody. Kanioni i Langaricës je považován za jedno z nejkrásnějších míst v celé Albánii. V některých obdobích je řeka sjízdná na lodi. V létě si kaňon řeky projdeme pěšky Tohle bude „Opravdový zážitek“.

Rafting na řece Vjosa

Nenáročný sjezd řeky Vjosa na raftech se zkušenými místními instrukroty se řadí mezi nejkrásnější zážitky z Albánie.

Blue Lake - jezero Modré oko

Modré oko je malé jezírko, jehož voda přichází hluboko ze země a napájí řeku Bistricu. Protože má oválný tvar, tmavě modrou barvu uprostřed a světlou kolem, připomíná lidské oko. Vývěr krasového pramene se odhaduje v hloubce 152 m. Místo je krásné a fotografické. Jen je zapotřebí přijet brzy ráno, ještě dříve, než sem přijedou turistické autobusy z pobřeží a města Sarandë. Pak si krásné místo v přírodě užijete nejlépe. Po ránu je koupání ve studené vodě jezírka opravdu velmi osvěžující.

Trek na Gjipe + jízda lodí kolem pobřeží

Kombinovaný výlet pěšího treku do hloubi kaňonu a pláže Gjipe a jízdy motorovým člunem kolem pobřeží. Kaňon Gjipe a stejnojmenná pláž dnes patří pod ochranu UNESCO. Při sestupu do kaňonu se naskýtají nádherné výhledy na pobřeží jónského moře a protilehlých řeckých ostrovů Korfu, Othoni, Matraci a Erikousa. Po sestupu na pláž se nejdříve vykoupeme, a poté se společně vydáme na malou procházku kaňonem. 

Cestu zpět do ubytování podnikneme na motorovém člunu kolem pobřeží se zastávkou na koupání. Tady na vás čekají panenské pláže, vjezd do Pirátské jeskyně, proplavání modrou jeskyní a další krásná místa.